E Ejte, 18.04.19, 7:50 PM
Shqipet - Hack MainRegistrationLogin
Welcome Mysafir | RSS
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: nicky  
Forum » Panelli i Kontrollit » Tutorials & Mësime » Si ti lidhim 2 Kompjuter me nje lidhje? (Si ti lidhim 2 Kompjuter me nje lidhje?)
Si ti lidhim 2 Kompjuter me nje lidhje?
shqipet-hackDate: E Hën, 02.03.09, 6:16 PM | Message # 1
Admin
Group: Administrators
Messages: 1552
Reputation: 0
Status: Jo ne Qasje
Posted: Tue Jan 13, 2009 2:35 am Post subject: lidhja e dy kompjuterave ne nje server

--------------------------------------------------------------------------------

Si ti lidhim 2 Kompjuter me nje lidhje?
Lidhja e 2 kompjuterve ne nje server
Kablloja eshte e kryqezuar quhet "Cross over" nese deshiron ta blejsh ne dyqan ( Kompjuter Shop). Ne te dy anet e kabllos jane konektore te njejte RJ-45 vetem fijet jane te lidhura ndryshe.
Konfigurimi i kompjuterit te pare:
IP: 192.168.0.1
Subnet mask: 255.255.255.0
Konfigurimi i kompjuterit te dyte:
IP: 192.168.0.2 e ndryshon vetem nr. e fundit e ben 2
Subnet mask: 255.255.255.0
Ne te dy kompjuteret e shenon "workgroup-in" me emer te njejte dhe aktivizon file & print sharing
dhe nga ai cast do te jene dy kompjuter te lidhur ne nje server

 
Forum » Panelli i Kontrollit » Tutorials & Mësime » Si ti lidhim 2 Kompjuter me nje lidhje? (Si ti lidhim 2 Kompjuter me nje lidhje?)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2019