E Ejte, 18.04.19, 7:25 PM
Shqipet - Hack MainRegistrationLogin
Welcome Mysafir | RSS
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: nicky  
Forum » Panelli i Kontrollit » Tutorials & Mësime » Si te dallojme faqet fallco(scam) nga ato te verteta (Si te dallojme faqet fallco(scam) nga ato te verteta)
Si te dallojme faqet fallco(scam) nga ato te verteta
hat-ab_1Date: E Shtun, 28.02.09, 5:42 PM | Message # 1
Lieutenant
Group: Administrators
Messages: 556
Reputation: 0
Status: Jo ne Qasje
Si te dallojme faqet fallco(scam) nga ato te verteta

--------------------------------------------------------------------------------

Nje program qe ka dale kohet e fundit te ndihmon te dallosh nese nje faqe ose adrese http:/www..... eshte
vertete e krijuesit te faqes apo eshte fallco e imituar per qellime vjedhje numrash kreditkarde,paswordesh emrash etj
programi quhet Spoofstik qe pasi instalohet
shtohet ne browser tek menuja ne View/toolbars
programi eshte ketu
http://www.corestreet.com/spoofstick/
megjithese nje faqe fallco mund te duket identike me ate te verteten
url e faqes fallco eshte ndryshe nga faqja e evertete
Psh nje faqe tek Ebay e vertete ka adresen
http://signin.ebay.com/aw-cgi/eBayISAPI.dll?
SignIn&UsingSSL=0&pUserId=&ru=http%3A%2F%
2Fcontact.ebay.com%2Fws1%2FeBayISAPI.dll%
3FShowCoreAskSellerQuestion%26requested%
3Ddominicsmusic%26de%3Doff%26iid%
3D37 11129021%26frm%3D284%26acceptcookie%
3D0%26loginconfirmed%3D0%26redirect%3D0%
26pass%3D%7B_pass_%7D%26userid%3D&pp=p
ass&co_partnerid=2&pageType=711"
kurse faqja fallco e ka adresen url ndryshe ne kete forme
http://signin.ebay.com@10.19.32.4/
ekziston nje dallim qe programi arrin ta identifikoje duke te dhene
url e faqes fallco ne nje forme te tille si
You're on 10.19.32.4 ne qofte se shihet kjo forme adrese me numra
atehere je ne nje faqe fallco
nje faqe e vertete normalisht shfaqet pa numrat 10.19.332.4
linku i shkarkimit te programit
http://www.corestreet.com/spoofstick..._explorer.html
=====nje menyre tjeter per te pare nese nje faqe/addrese www.
eshte fallco apo e vertete eshte duke kopjuar kete script me poshte
dhe bere paste te fusha e adresses do te dale nje dritare qe
do te te jape informacion per adresen e vertete te faqes www
si dhe serverin e faqes
scripti si me poshte
javascript:alert("The actual URL is:\t\t" + location.protocol + "//" + location.hostname + "/" + "\nThe address URL is:\t\t" + location.href + "\n" + "\nIf the server names do not match, this may be a spoof.");

======
njohja e faqes e vertet apo fallco vlen per rastet kur
1. je ne ndonje dyqan
ne internet dhe do blesh dicka,do futesh te dhena kredit karte adresa informacion personal
2.Kur je ne ndonje faqe banke ose faqe firme financash do japesh tedhena personale do japesh/marresh para do perdoresh kreditkarte etj
3.ne faqe forumesh ku ke emailin dhe emrin dhe paswordin
4.ne faqet e emailit te yahose hotmail ku do japesh emer dhe pasword qe te futesh
per faqe te tilla te rendesishme mire eshte te mos klikohet ne linqe te faqeve te tjera apo links neper emaila qe mund te te cojne ne faqe fallco
me mire eshte te futet adresa lart ne browser www
__________________


hatab
 
Forum » Panelli i Kontrollit » Tutorials & Mësime » Si te dallojme faqet fallco(scam) nga ato te verteta (Si te dallojme faqet fallco(scam) nga ato te verteta)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2019